بيسكويت بی مادريک سال پس از توقف توليد بیسکویت مادر، از خاطره های اين محصول و کارخانه اش چه مانده است؟

Mother01

ساعت هفت و ۳۰ دقيقه است و کارخانه ويتانا سوت و کور است. کارخانه ای با بيش از شش هکتار وسعت که در کيلومتر هفت جاده قديم کرج و در خيابان خليج جای گرفته است.

کارخانه خالی است و درهای بزرگ آهنی همه بخش ها با قفل های بزرگ بسته شده. درهايی که رنگ سفيد آن ها به سياهی می زند.

در گوشه و کنار کارخانه، تابلوهايی وجود دارد که کج شده اند. سطح آسفالت کارخانه با برگ درختان گردو و گردوهای سبزی که ماه هاست کسی آن ها را از روی زمين برنداشته و درگذر زمان سياه شده اند، پوشيده شده.

کارخانه ويتانا که توليد کننده بيسکويت مادر قديمی ترين بيسکويت ايران است ۱۳ ماه پيش، بعد از ۴۸ سال توليد بيسکويت تعطيل شد.آخرين بيسکويت مادر در اين کارخانه ۱۰ خرداد ۸۵ توليد شده و بعد از آن کارخانه تعطيل و کارگران خانه نشين شدند.

کارخانه ای با چندين بخش مختلف، زمين فوتبال چمن، تصفيه خانه آب،دستگاه هايی برای توليد يخ برای اينکه کارگران آب خنک بخورند و موتور برقی که به گفته يکی از کارگران بی کار شده، در صورت قطع برق سراسری می توانست علاوه بر برق کارخانه، نياز بيمارستان شماره ۲ که پشت کارخانه قرار دارد را هم تامين کند.

«ويتانا» در سال ۱۳۳۷ توسط برادران تهرانچی راه اندازی شده است.

غلام عباس خدابخشی که ۳۰ سال در خيابان خليج کار می کرده و از روزهای اولی که کارخانه ويتانا راه اندازی شده است هر روز از کنار کارخانه عبور می کرده، در مورد روزهای ابتدايی کارخانه می گويد: «به اتوبان های حالا که کنار کارخانه است نگاه نکنيد. اينجا همه بيابان بود. خيابان ها همگی خاکی بودند. از آن روزها خيلی گذشته، يادم هست تازه درخت های پارک شهر تهران را کاشته بودند.

«برادران تهرانچی که از پولدارها و مشهوران آن زمان تهران بودند از آلمان و انگليس دستگاه های بيسکويت سازی آوردند و کارخانه را سر خيابان خليج راه انداختند. شصت، هفتاد کارگر بيشتر نداشتند. بوی خوشی را هر روز در بيابان های خليج راه می انداختند که نگو. روزی چند دقيقه جلوی کارخانه می ايستادم و از بوی خوش بيسکويت لذت می بردم.»

مرد ۷۰ ساله که بيسکويت مادر را خيلی دوست دارد حرف خود را ادامه می دهد: «دوستانی داشتم که در کارخانه کار می کردند و هميشه از آن جا برايمان تعريف می کردند. آن روزها تازه بيسکويت مادر آمده بود. کلی مشتری داشت. هر روز وقت رفتن خانه از جلوی کارخانه برای بچه هايم بيسکويت مادر می خريدم. خيلی زود کارخانه رونق گرفت و کم کم بزرگ شد و محصولاتش هم متنوع تر.»

بيسکويت مادر برای خيلی ها يک حس خاص دارد. حسی که چند نسل است آن را تجربه می کنند.

بيسكویتی كه بايد زير دندان شكسته شود

Mother02

برادران تهرانچی که بعد از انقلاب کارخانه ويتانا را رها کرده و از ايران رفتند، از ابتدا به دنبال ايجاد علاقه مشتريان خود بوده اند. آن ها يک جمله معروف داشتند: «بيسکويت مادر بايد به راحتی با دندان شکسته شود و با آب دهان نرم شود.»

علی محمدی، پزشک عمومی ۳۵ ساله که خود از دوران کودکی بيسکويت مادر می خورده می گويد: «بيسکويت مادر يک مکمل کامل غذايی است که پيشنهاد می شد همه افراد مصرف کنند. حتی پزشکان کودک به مادران توصيه می کردند از ۶ ماهگی به همراه شير به نوزادان خود بيسکويت مادر بدهند.»

او می گويد: «بيسکويت مادر من را ياد دوران کودکی می اندازد.»

همين کيفيت، طعم و حسی که افراد مختلف از بيسکويت مادر به ياد دارند، باعث شده بود که اين محصول با گذشت ۴۸ سال از زمان شروع توليد به گفته احمد تدين، يکی از فروشندگان عمده مواد غذايی در بازار تهران «هميشه در صدر فروش» جای داشته باشد.

تدين می‌گويد:«بيسکويت مادر هميشه پر فروش بود. هفته ای ۱۰۰ تا کارتون ۱۰۰ تايی می فروختم و الان که چند ماه است کارخانه تعطيل شده باز هم خيلی از مغازه دارها که نمی دانند کارخانه بسته شده به دنبال بيسکويت مادر می آيند.»

او می‌گويد: «در حال حاضر چند شرکت سعی کرده اند بيسکويت های مشابه با نام های «فينگلی»، و«بچه» توليد کنند اما هيچ کدام موفق نبوده اند.»

يکی ديگراز عمده فروشان مواد غذايی هم که در خيابان مولوی مغازه دارد می‌گويد: «شرکت ويتانا که همه آن را با بيسکويت مادر می شناسند هيچ وقت مشکل فروش نداشت. بيش از ۳۰ محصول مثل نان سوخاری را کنار بيسکويت مادر توليد می کرد و هميشه هم مشتری های بسيار داشت. اما هيچ کس نفهميد چرا بسته شد.»

عبدالله نور اشرف، رئيس انجمن اسلامی کارگران شرکت ويتانا به اين سوال پاسخ می دهد: «شرکت سهامی البرز که از سال های بعد از انقلاب به بنياد 15 خرداد واگذار شده، با مجوز شورای عالی کار که وزير کار رياست آن را برعهده دارد، به بهانه بازسازی و نوسازی، کارخانه ويتانا را برای چند ماه تعطيل کرد.

«قرار بود بعد از چند ماه کارگران در يک کارخانه جديد کارکنند. اما بعد از گذشت ۱۳ ماه هنوز حتی يک پيچ هم به کارخانه وارد نشده است. به کارگران هم زنگ زده اند که بيايند خودشان را باز خريد کنند.»

او می‌گويد: «آن ها قصد دارند کارخانه را که بيش از۲۰ ميليارد تومان سرمايه دارد بفروشند. کارخانه ويتانا خيلی مشهور است فقط آرم اينجا بيش از پنج، شش ميليارد تومان ارزش دارد.»

Mother03

يکی ديگر از کارگران کارخانه هم که ۱۲ سال سابقه کار دارد، می گويد: «۲۶۰ کارگر کارخانه، نگران امنيت شغلی خود هستند. تا حالا به هرجايی که فکرش را بکنيد نامه نوشته ايم ولی هيچ خبری نيست. به خدا اين کارخانه حيف است همه ويتانا و بيسکويت مادر را می شناسند.»

او می گويد:«شرکت ما هيچ وقت با مشکل مالی مواجه نبوده، هميشه چرخش چرخيده و سود دهی بالا داشته است اما می خواهند آن را ورشکسته اعلام کنند.»

اما در مقابل گفته های کارگران و مردمی که بيسکويت مادر را دوست دارند و آن را«طعم کودکی» می دانند، مسئولان شرکت سرمايه گذاری البرز هيچ پاسخی نمی دهند و فقط می گويند کارخانه مشکلات خود را داشته است.


کارخانه ای که سالها با اين شعار تبليغ می شد که «مهر مادر، شير مادر، بيسکويت مادر»، حالا 13 ماه است که تعطيل شده و هنوز مردمی که با طعم بيسکويتش خاطره دارند، از سرنوشتش باخبر نشده اند.

/ 59 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نریمان

سلام وبلاگ خوب و آموزنده ای دارید امیدوارم که همیشه در زندگی موفق و موید باشید و در تمامی مراحل زندگی کشتی عشقتان به سلامت به ساحل خوشبختی برسد. خوشحال می شم از وبلاگهای من دیدن کنید ومنو از راهنمایی هاتون بهره مند کنید. مرسی مهندس نریمان www.olumejangal.blogfa.com www.13630924.blogfa.com

عباس

با سلام تبریک میگم وبلاگتون واقعا زیباست با مطالب جذاب و خواندنی.خسته نباشی. اگه اجازه بدین میخواستم از بعضی مطالب وبلاگتون تو وبلاگم استفاده کنم. اجازه میدین؟راستی اگه خواستین افتخار بدین به ما هم سر بزنین. منتظر قدوم مبارک شما هستم             

علی

وب پروکسی https://internetazad.com اینترنت آزاد برای استفاده صحیح و مفید منجمله: کسب اطلاعات علمی، پژوهش آمار، تبادل نظر آزاد و دسترسی به اخبار روز و گروههای اجتماعی تاسیس شده است. از اینترت آزاد برای دسترسی به این منابع استفاده کنید. اینترنت آزاد از اطلاعات شخصی شما محافظت می کند و سایت مورد نظر شما را به سرعت پیدا کرده و با عبور از فیلترها به شما می فرستد.

زینب

چه کار کردم تا بازديد وبلاگم 50 برابر شده من هم مثل شما وبلاگ دارم. حدود يکسال است که هر وقت فرصت مي کنم آن را آبديت ميکنم. اما دريغ از يک بازديد کننده. اما از وقتي که با جهان باکس آشنا شدم آمار وبلاگم 10 برابر شده. حالا که آمارم فقط با يک لينک باکس 10 برابر شده اگر پنج ليک باکس در وبلاگم بذارم چي مي شه درسته آمار بازديد کنندگان 50 برابر مي شه. شما هم امتحان کنيد. لينک باکسهايي که من پيشنهاد مي کنم اينه، به خاطر اينکه روي سرور قوي نصب شده و کمتر غير فعال ميشه وزود هم لود مي شه. پس شما هم دست بکار بشين. و بريد قسمت بالاي لينک باکس و روي قسمت لينک خودرا اضافه کنيد کليک کنيد. بعد کدي را که ميده در قالب وبلاگتان بذاريد. همش يک دقيقه وقت ميبره ولي اثرش فوق العاده است. اميدوارم بتونم با اين پيشنهاد به شما کمک کرده باشم. موفق باشيد. لينک باکسهاي پيشنهادي من اينه. جهان باکس http://www.jahanbox.com/ امين باکس http://www.aminbox.com/ آرام باکس http://www.arambox.com/ ارم باکس http://www.erambox.com/ جوان باکس http://www.javanbox.com/ اگر خوا

ابوسفیان مرزایی

سلام دوست عزیز و ناز گلم خوبی..... امید وارم که اشاالله خوب باشی. داشتم تو وبها می‌گشتم که وب تورو باز کردم ای بابا وب خیلی زییا داری باید بگم که محشره محشر خوب دیگه من الان منتظر اومدنت هستم بياو بذار مهربونيت رومثل هميشه همه جابپاش تابهار رو باهم صداكنيم تو كوچه باغ خاطره هامون مثل نوشته هاي شيرنت كه طعم زندگي رو ازياد ميبره بازرورق خيالت منتظرت میمونم زودبيا .... عزیزم وب منو اگه خواستی به اسم عاشــقانه ها -::- موج خروشــــان عشق لینک کن و به من هم خبر ده که وب ناز شمارو به کدام اسم قشنگ لینک کنم. منتظرتم هاااااا بیااااااایییییی بای abosufiun9@yahoo.com[لبخند]

میلاد از مالزی

سلام هموطن خوبم ، میلاد هستم از مالزی ،وبلاگتون عالیه ،مرسی.من به همراه همسرم اومدم مالزی ، در حال حاضر در حال ادامه تحصیل در رشته الکترونیک در مقطع فوق لیسانس هستیم.زمان اومدن به مالزی سختی های زیادی کشیدیم یک وبسایت راه اندازی کرده ایم و کلیه اطلاعات تحصیلی و زندگی در مالزی رو توش نوشتیم برای دانشجویان ایرانی که میخوان بیان مالزی ،که دیگه مثل ما سختی نکشند . همه خدماتمون رو به همه ایرانیان عزیز رایگان تقدیم میکنیم ،.اگر لطف کردین و خواستین لینک وبلاگ و سایت ما را برای اطلاع رسانی به دانشجویان در سایت خودتان بذارید با نامهای زیر لینک ما رو اضافه کنید ، انشاءلله که خداوند بزرگ پاداش این کارتون رو میده .اگه لینک رو اضافه کردین به ما خبر بدین. لینک سایت ما با نام : راهنمای جامع تحصیل و زندگی در مالزی www.irantomalezi.com لینک وبلاگ ما با نام : میلاد و همسرش در مالزی www.irantomalezi.blogfa.com پیروز و سربلند باشید -میلاد و همسر از مالزی

مرتضی

سلام عزیز وبلاگ خیلی قشنگی دارید بهتون تبرک می گم. به وبلاگ منم سر بزنید.http://67821.blogfa.com

دختر مهربون

من دانشجوی سال 5 داروسازی هستم جدیدا یه وبلاگ راه انداختم ، دوست دارم که شما و بازدیدکنندگاه وبلاگتون هم به بازدیدش بیاین اگه این کارو بکنید خیلی لطف میکنید www.greendrugstore.blogfa.com اگه منو لینک کنین که عالی میشه بازم مرسی

آیا نماز جمعه هم قانونی و غیر قانونی دارد؟! آیا انجام فرائض الهی نیازمند مجوز است؟ دکتر سید علی اصغر غروی ، که دارای درجه ی اجتهاد از پدرشان ، علامه حکیم آیت الله سید محمد جواد موسوی غروی می باشد ، در روز جمعه مورخ 9/7/89 به اتهام برگذاری نماز جمعه غیر قانونی ، توسط نیروهای امنیتی ، بازداشت شدند و در تاریخ 18/7/89 آزاد گردیدند. برای اطلاع از آراء و افکار ایشان ، و همچنین اخبار تکمیلی به نشانی زیر مراجعه نمایید: www.arbabehekmat.com